Хас — општина во округот Кукс, Северoисточна Албанија. Беше создадена во јуни 2015 со соединување на поранешните општини Фајза, Ѓинај, Голај и Крум. Седиште на општината е градот Крум.[1] Населението брои 16,790 (попис 2011), а површината 399.62 км2.[2] Се граничи со поранешниот округ Кукс.

Хас
населено место
Хас is located in Албанија
Хас
Хас
Координати: 42°12′N 20°25′E / 42.200° СГШ; 20.417° ИГД / 42.200; 20.417
Земја Албанија
ОбластКукс
Население (2011)
 • општина16.790
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HS

Наводи уреди

  1. Law nr. 115/2014
  2. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-13.