Франческо Касата

Франческо Касата (роден на 16 јули 1997) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Сасуоло.[1]

Италија Франческо Касата
Лични податоци
Роден на 16 јули 1997 (1997-07-16) (23 г.)
Роден во Сарцана, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сасуоло Сасуоло
Број 29
Младинска кариера
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015-2017 Јувентус Јувентус 0 (0)
2015-2016Асколи Асколи 36 (1)
2017- Сасуоло Сасуоло 0 (0)
Репрезентација
2013-2014 Италија Италија 17 3 (0)
2014-2015 Италија Италија 18 5 (0)
2015-2016 Италија Италија 19 5 (0)
2016- Италија Италија 20 7 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

ТитулиУреди

  ЈувентусУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди