Финале на Купот на европските шампиони во 1957 година

Финале на Купот на европските шампиони во 1956 годинафудбалски натпревар кој се оддржал на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид, Шпанија, на 30 мај 1957 година. Во финалето се натпреварувале ФК Реал Мадрид од Шпанија и ФК Фјорентина од Италија. ФК Реал Мадрид победува со резултат 2–0 со головите на Алфредо ди Стефано и Франциско Џенто во второто полувреме.[1] Станува збор за првото од четирите финалиња (вклучувајќи ја тука и Лигата на шампионите, по што следеле финалињата во 1965, 1984 и 2012 година) каде ееден од учесниците играл на домашен терен, и исто така првото финале каде победничката екипа ограла на домашниот стадион.

Финале на Купот на Европа 1957
ПрвенствоКуп на шампиони 1956/57
Датум30 May 1957
СтадионСантјаго Бернабеу, Мадрид
СудијаЛео Хорн (Холандија)
Гледачи124.000
1956
1958

Првиот постигнат гол на ФК Реал Мадрид бил сомнителен откако холандскиот судија Лео Хорн го игнорирал сигнализирањето на линискиот помошник судија кога Енрике Матеош бил во офсајд пред да отсвири фаул за пенал за кој постоело сомнеж дека се случил надвор од казнената линија за пенал.[2]

Детали за натпреварот уреди

30 мај 1957
17:30 (CET)[3]
ФК Реал Мадрид   2–0   ФК Фјорентина Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 124.000
Судија: Лео Хорн (Холандија)
ди Стефано   69' (пенал)
Џенто   75'
Report
 
 
 
 
ФК Реал Мадрид
 
 
 
 
ФК Фјорентина
GK 1   Хуан Алонзо
DF 2   Мануел Торес
DF 5   Маркитос
DF 3   Рафаел Лесмес
DF 4   Мигел Муњос (к)
MF 6   Хосе Марија Зарага
MF 7   Рејмонд копа
MF 8   Енрике Матеош
MF 9     Алфредо ди Стефано
FW 10     Хектор Риал
FW 11   Реанџиско Џенто
Раководител:
  Хосе Вилјалонга Љоренте
 
GK 1   Џулијано Сарти
DF 2   Ардико Мањини
DF 3   Алберто Орзан
DF 4   Серџо Червато (к)
DF 5   Алдо Скарамучи
MF 6   Армандо Сегато
MF 7   Хулињо
MF 8   Гвидо Гратон
MF 9   Џузепе Виргили
FW 10     Мигел Монтуори
FW 11   Клаудио Бизари
Раководител:
  Фулвио Бернардини

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. European Cup 1956/57 from UEFA
  2. Simpson, Paul; Hesse-Lichtenberger, Uli (October 2005). Sleight, Hugh (уред.). „50 Things You Never Knew About... The European Cup“. FourFourTwo. Teddington: Haymarket Consumer (134): 101. ISSN 1355-0276.
  3. Originally scheduled for 20:00, ACF Fiorentina requested that kick-off was brought forward as they were not accustomed to playing under artificial lights.

Надворешни врски уреди