Куп на шампиони 1956/57

Купот на шампиони 1956/57 — второ издание на Европскиот Куп. Повторно овој Куп го освои Реал Мадрид кој во финалето ја победи Фјорентина со 2-0 на Сантјаго Бернабеу, Мадрид на 30 мај 1957 година

Кфалификции уреди

Тим #1 Вкупно Тим #2 1рв натп. 2ор натп.
Борусија Дортмунд   5-51   Спора Луксембург 4-3 1-2
Динамо Букурешт   4-3   Галатасарај 3-1 1-2
Андерлехт   0-12   Манчестер Јунајтед 0-2 0-10
Слован Братислава   4-2   Легиа Варшава 4-0 0-2
Орхус   2-6   Ница 1-1 1-5
Порто   3-5   Атлетико Мадрид 1-2 2-3

1 Борусија Дортмунд победи во плеј-оф со 7-0

Прв натпревар уреди

1 август 1956
  Борусија Дортмунд 4–3   Спора Луксембург Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика: ~20.000
Судија: Јохан Хенрич Мартенс   Холандија
Брач   32'
Нјипекло   57'
Преиблер   60'   78'
Бореукс   25'   35'   88'

26 август 1956
  Динамо Букурешт 3–1   Галатасарај Динамо Стадион, Букурешт
Публика: ~85.000
Судија: Франчеко Ливерани   Италија
Волка   10'   6'
Ене   82'
Октај   68'

12 септември 1956
  Андерлехт 0–2   Манчестер Јунајтед Констант Ванден Сток Стадион, Андерлехт
Публика: ~33.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн   Холандија
Вајолет   27'
Тејлор   75'

12 септември 1956
  Слован Братислава 4–0   Легиа Варшава Телехне Поле, Братислава
Публика: ~25.000
Судија: Фридрих Маер   Австралија
Пажичку   11'   68'
Ковач   30' (пен)
Моравчик   40'

19 септември 1956
  Орхус 1–1   Ница Идратспаркен, Копенхаген
Публика: ~13.000
Судија: Артур Едвард Елис   Англија
Јенсен   14' Фоикс   58'

20 септември 1956
  Порто 1–2   Атлетико Билбао дас Андес Стадион, Порто
Публика: ~35.000
Судија: Марио Маурели   Италија
Хосе Марија   53' Гаинѕа   6'
Траперо   84'

Втор Натпревар уреди

6 септември 1956
  Спора Луксембург 2–1   Борусија Дортмунд Хози Бател Стадион, Луксембург Сити
Публика: ~7.000
Судија: Карл Лечарт   Белгија
Фидлер   22'
Леч   40'
Преиблер   28'

Борусија Дортмунд изигра нерешено 5-5 со Спора Луксембург


16 септември 1956
  Борусија Дортмунд 7–0   Спора Луксембург Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика: ~15.000
Судија: Фриц Баучмилер   Швајцарија
Приблер   25'   37'
Симер   30'
Келбаса   41'   50'   63'
Петерс   57'
Плеј-оф

Борусија Дортмунд победи во плеј-офот со 7-0


30 септември 1956
  Галатасарај 2–1   Динамо Букурешт Али Сами Јен Стадион, Истанбул
Публика: ~23.000
Судија: Густав Јиранек   Австралија
Ајтач   40'
Октај   90'
Суру   30'

Динамо Букурешт победи со вкупен резултат 4-3


26 септември 1956
  Манчестер Јунајтед 10–0   Анделехт Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~43.000
Судија: Бенџамин Мевин Грифитс   Обединето Кралство
Тејлор   8'   20'   54'
Вајолет   26'   39'   40'   75'
Велан   63'   89'
Бери   78'

Манчестер Јунајтед победи со вкупен резултат 12-0


19 септември 1956
  Легиа Варшава 2–0   Слован Братислава Стадион на Полската Армија, Варшава
Публика: ~40.000
Судија: Алфред Грил   Австралија
Ковал   52'
Бричси   62'

Слован Братислава победи со вкупен резултат 4-2


27 септември 1956
  Ница 5–1   Орхус Ду Реј Стадион, Ница
Публика: ~8.000
Судија: Џон Хасбанд   Англија
Фоикс   2'
Милазо   27'   74'
Фаивре   45'   60'
Јенсен   82'

Ница победи со вкупен резултат 6-2


26 септември 1956
  Атлетико Билбао 3–2   Порто Сан Мамес Стадион, Билбао
Публика: ~35.000
Судија: Марио Маурели   Англија
Артече   15'   72' (пен)   83' Хернани   4'
Хосе Марија   20'

Атлетико Билбао победи со вкупен резултат 5-3

Осмина-финале уреди

  Осмина-финале Четврт-финале Полуфинале Финале
                                         
   Манчестер Јунајтед 3 0 3  
  Борусија Дортмунд 2 0 2  
     Атлетико Билбао 5 0 5  
     Манчестер Јунајтед 3 3 6  
   Атлетико Билбао 3 3 6
   Будимпешта Хонвед 2 3 51  
    ] Реал Мадрид 3 2 5  
     Манчестер Јунајтед 1 2 3  
   Ренџерс 2 1 3  
   Ница 1 2 32  
     Реал Мадрид 3 3 6
     Ница 0 2 2  
   Реал Мадрид 4 1 53
   Рапид Виена 2 3 5  
     Реал Мадрид 2
     Фјорентина 0
   ЦСКА Софија 8 2 10  
   Динамо Букурешт 1 3 4  
     Црвена Ѕвезда 3 1 4
     ЦСКА Софија 1 2 3  
   Рода 3 0 3
   Црвена Ѕвезда 4 2 6  
     Црвена Ѕвезда 0 0 0
     Фјорентина 0 1 1  
   Слован Братислава 1 0 1  
   Грасхопер 0 2 2  
     Фјорентина 3 2 5
     Грасхопер 1 2 5  
   Фјорентина 1 1 2
   Норшепинг 4 1 5  

1 Реваншот се одигра на Хејсеј Стадион Брисел
2 Реал Мадрид ја победи Рапид Виена со 2-0 во плеј-офот
3 Ница го победи Ренџерс со 3-1 во плеј-офот

Прв натпревар уреди

17 октомври 1956
  Манчестер Јунајтед 3–2   Борусија Дортмунд Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~75.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн   Холандија
Вајолет   10'   26'
Пег   30'
Капитулски   80'
Преиблер   87'

21 октомври 1956
  ЦСКА Софија 8–1   Динамо Букурешт Васил Левски, Софија
Публика: ~50.000
Судија: Ваша Стенавивачич   СФР Југославија
Колев   12'   27'   56'   64'
Миланов   21'   67'
Панаиотов   65'
Димитров   80'
Бачут   71' (пен)

24 октомври 1956
  Ренџерс 2–1   Ница Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: ~65.000
Судија: Артур Едвард Елис   Англија
Мурај   40'
Симпсон   60'
Фаивре   22'

24 октомври 1956
  Слован Братислава 1–0   Грасхопер Техелне Поле, Братислава
Публика: ~30.000
Судија: Фриц Сипелт   Австралија
Моравчик   17'

1 ноември 1956
  Реал Мадрид 4–2   Рапид Виена Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~100.000
Судија: Готфриед Диенст   Австралија
ди Стефано   10'   22'
Маршал   61'   63'
Диенст   59'
Гиебер   89'

3 ноември 1956
  Рода 3–4   Црвена Ѕвезда Гементелијк, Керкрејд
Публика: ~11.500
Судија: Албет Алстеин   Белгија
Јансен   8'
Бисчопс   76'


Ташич   79' (а.г.)

Костич   4'   74'
Топлак   38'


Рудински   81'


21 ноември 1956
  Фјорентина 1–1   Норшепинг Комунал, Фиренца
Публика: ~6.000
Судија: Деан Харзич   Франција
Бизари   15' Билд   8'

21 ноември 1956
  Атлетико Билбао 3–2   Будимпешта Нонвед Сан Мамес Стадион, Билбао
Публика:39.000
Судија: Џон Хасбанд   Англија
Артече   16'
Аурекоечеа   27'
Ариета   84'
Будаи   75'
Кочиш   86'

Втор натпревар уреди

21 ноември 1956
  Борусија Дортмунд 0–0   Манчестер Јунјтед Рот Ерд Стадион, Дортмунд
Публика:44.500
Судија: Јохан Хенрич Матенс   Холандија

Манчестер Јунјтед победи со вкупен резултат 3-2


30 декември 1956
  Динамо Букурешт 3–2   ЦСКА Софија Динамо Стадион, Букурешт
Публика: ~20.000
Судија: Густав Јиранек   Австралија
Нукушур   58' (пен)
Лазар   67'
Наегу   84'
Стојанов   22'
Јанев   62'

ЦСКА Софија победи со вкупен резултат 10-4


14 ноември 1956
  Ница 2–1   Ренџерс Ду реј Стадион, Ница
Публика: ~8.000
Судија: Рикардо Пјери   Италија
Браво   61'
Фоикс   64'
Хубарт   41' (пен)

Ница изигра нерешено 3-3 со Ренџерс


28 ноември 1956
  Ница 3–1   Ренџерс Паркот на принцовите, Париз
Публика: ~11.000
Судија: Лусин ван Нуфел   Белгија
Фоикс   40'
Муро   51'
Фаивре   75'
Плеј-оф Бонвин   50' (а.г.)

Ница победи во плеј-офот со 3-1


12 декември 1956
  Грасхопер 2–0   Слован Братислава Грунвалдер Стадион, Минхен
Публика:12.000
Судија: Фриц Сипелт   Австралија
Вукосављевич   75'
Дурет   90'

Грасхопер победи со вкупен резултат 2-1


14 ноември 1956
  Рапид Виена 3–1   Реал Мадрид Пратерстадион, Нитерострич
Публика: ~60.000
Судија: Маурис Гике   Франција
Хапоелк   19'   39' (пен)   42' ди Стефано   60'

Реал Мадрид изигра нерешено 5-5 со Рапид Виена


13 декември 1956
  Реал Мадрид 2–0   Рапид Виена Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~100.000
Судија: Алфред Бонд   Англија
Јозеито   2'
Копа   24'
Плеј-оф

Реал Мадрид победи во плеј-офот со 2-0


14 ноември 1956
  Црвена Ѕвезда 2–0   Рода ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~15.000
Судија: Рудолф Роман   Австралија
Топлак   33'
Костич   78'

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 6-3


28 ноември 1956
  Норшепинг 0–1   Фјорентина Олимпико, Рим
Публика:~10.000
Судија: Мичел Деливерс   Франција
Виргили   17'

Фјорентина победи со вкупен резултат 2-1


20 декември 1956
  Будимпешта Хонвед 3–3   Атлетико Билбао Хелсеј Стадион, Брисел
Публика: ~30.000
Судија: Алберт Алстеин   Белгија
Будаи   6'
Кочиш   81'
Пушкаш   85'
Меродио   3'   71'
Ариета   68'

Атлетико Билбао победи со вкупен резултат 6-5

Четврт-финале уреди

Прв натпревар уреди

21 ноември 1956
  Атлетико Билбао 5–3   Манчетер Јунајтед Сан Мамес, Билбао
Публика: ~36.000
Судија: Алберт Душ   Западна Германија
Урибе   3'   28'
Кочиш   43'
Меродио   73'
Артече   78'
Тејлор   48'
Вајолет   54'
Велан   85'

6 февруари 1957
  Фјорентина 3–1   Грасхопер Комунале, Фиренца
Публика: ~10.000
Судија: Фриц Сипелт   Австралија
Сефато   3'
Такола   10'   12'
Баламан   31'

14 февруари 1957
  Реал Мадрид 3–0   Ница Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~110.000
Судија: Жерард Версуп   Белгија
Хосеито   19'
Матеос   50'  72'

17 февруари 1957
  Црвена Ѕвезда 3–1   ЦСКА Софија Црвена Ѕвезда Стадион, белград
Публика: ~33.000
Судија: Рикардо Пјери   Италија
Костич   7'   25'
Попович   53'
Јанев   89'

Втор натпревар уреди

6 февруари 1957
  Манчетер Јунајтед 3–0   Атлетико Билбао Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~70.000
Судија: Алберт Душ   Западна Германија
Вајолет   41'
Тејлор   70'
Бери   84'

Манчетер Јунајтед победи со вкупен резултат 6-5


27 февруари 1957
  Грасхопер 2–2   Фјорентина Хардтрум Стадион, Цирих
Публика: ~18.000
Судија: Фриц Сипелт   Австралија
Роберт Балман   24'
Вукосављевич   84'
Жулињо   8'
Монтуори   51'

Фјорентина победи со вкупен резултат 5-3


14 март 1957
  Ница 3–0   Реал Мадрид Ду Реј Стадион, Ница
Публика: ~21.000
Судија: Џон Хасбанд   Англија
Фоикс   15'
Фери   83' (пен)
Хосеито   19'
ди Стефано   50'  80'

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 6-2


24 февруари 1957
  ЦСКА Софија 2–1   Црвена Ѕвезда Vasil Levski, Софија
Публика: ~50.000
Судија: Nиколај Латушев   Советски Сојуз
Бошков   22' (пен)
Панаиотив   39'
Ташич   29' (пен)

Црвена Ѕвезда победи со вкупен резултат 4-3

Полуфинале уреди

Прв натпревар уреди

3 април 1957
  Црвена Ѕвезда 0–1   Фјорентина ЈНА Стадион, Белград
Публика: ~40.000
Судија: Алберт Алстеин   Белгија
Прини   88'

6 февруари 1957
  Реал Мадрид 3–1   Манчетер Јунајтед Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~120.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн   Холандија
Риал   61'
ди Стефано   74'
Матеос   84'
Тејлор   82'

Втор Натпревар уреди

18 април 1957
  Фјорентина 0–0   Црвена Ѕвезда Комунале, Фиренца
Публика: ~70.000
Судија: Клас Чипер   Холандија

Фјорентина победи со вкупен резултат 1-0


25 април 1957
  Манчетер Јунајтед 2–2   Реал Мадрид Олд Трафорд, Манчестер
Публика: ~65.000
Судија: Марсел Леквесне   Франција
Тејлор   52'
Чалтон   87'
Копа   25'
Риал   32'

Реал Мадрид победи со вкупен резултат 5-3

Финале уреди

30 мај 1957
  Реал Мадрид 2–0   Фјорентина Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: ~120.000
Судија: Леополд Силвиан Хорн   Холандија
ди Стефано   70'
Џенто   76'