ФК Неа Саламина Фамагуста

ФК Неа Саламина Фамагуста (грчки: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου) — професионален фудбалски клуб со седиште во Амохостос (Фамагуста), Кипар.

Неа Саламина
Целосно имеФК Неа Саламина Фамагуста
грчки: Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου
Основан7 март 1948; пред 72 години (1948-03-07)
СтадионСтадион Амахостос, Кипар
(Капацитет: 5,500)
ПретседателКипар Андреас Параскева
МенаџерКипар Неофитос Ларку
ЛигаПрва кипарска фудбалска лига
2018–195
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Најзначајните постигнувања на Неа Саламина биле победите во кипарскиот куп и суперкупот во 1990 година. Најдобриот пласман во Првата фудбалска лига на Кипар било трето место. Во текот на првите пет години (1948-1953) тимот учествувал во аматерското првенство на Кипар. Од 1953 година клубот редовно се натпреварува во првенствата и куповите во Кипар. Клубот играл во повеќе од 50 сезони на кипарската прва лига, т.е. се наоѓа на седмото место на сите времиња.

Надворешни врскиУреди