Интернасионал

(Пренасочено од ФК Интернасионал)

Спортски клуб „Интернасионал“ или само Интернасионал е бразилски фудбалски клуб од Порто Алегре, Јужно Рио Гранде. Клубот е основан на 4 април 1909 година.

Интернасионал
Целосно имеСпорт Клуб Интернасионал
ДржаваБразил Бразил
ПрекарИнтер, Колорадо (црвени)
Основан4 април 1909
ЛокацијаПорто Алегре, Бразил
СтадионБеира-Рио
Капацитет50,128
ПретседателБразил Марсело Медеирос
ТренерБразил Одаир Хелман
ЛигаКампеонато Бразилеиро Серија А
2018Серија А, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Интернасионал е три кратен шампион на Бразил (во 1975, 1976 и 1979) и двапати шампион на Јужна Америка со освојувањето на Копа Либертадорес во 2006 и 2010 година. Исто така клубот бил победник и на Светското клупско првенство во 2006 година со победата над Барселона во финалето со 1-0.

Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Беира-Рио, кој е со капацитет од 50.000 седечки места[1]. Настапуваат во црвени дресови и бели шорцеви.

Титули

уреди

Национални

уреди

Регионални

уреди
  • Кампеонато Гаучо (45): 1927, 1934, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1947, 1948, 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1961, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1978, 1981, 1982, 1983, 1984, 1991, 1992, 1994, 1997, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016
  • Копа ФГФ (2): 2009, 2010
  • Рекопа Гауча (2): 2016, 2017

Меѓународни

уреди

Наводи

уреди
  1. „Преглед Беира-Рио стадиона“. Званични вебсајт спортског клуба Интернасионал. Архивирано од изворникот на 2007-03-14. Посетено на 6 мај 2007.

Надворешни врски

уреди