Универзитет во Бон

Универзитет во Бон (германски: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) е германски универзитет која е основана во 1818 година. Универзитетот се наоѓа во Бон, Германија .[1]

Универзитет во Бон
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
Печат на универзитетот
латински: Universitas Fridericia Guilelmia Rhenana
Виддржавен
Основан18 октомври 1818
Буџет€571.8 милиони
РекторМихаел Хох
Наставен кадар
4,537
Административен кадар
1,759
Студенти35,619
МестоБон, Северна Рајна-Вестфалија, Германија
Кампусурбан
ПрипадностСЕУ
uni-bonn.de

Наводи

уреди
  1. „University of Bonn at a glance“. University of Bonn. Посетено на 2017-06-03.

Надворешни врски

уреди