Универзитет Богазичи

Универзитетот Богазичи се наоѓа во Истанбул, Турција.

Универзитет Богазичи
Boğaziçi Üniversitesi
Bosphorus University.jpg
ВидДржавен
Основан1863 / 1971
МестоИстанбул, Турција
Кампус1.769.106
ПрипадностЕвропска универзитска асоцијација
Официјална страница

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°05′01″ N; 29°03′02″ E / 41.083556° N; 29.050598° E / 41.083556; 29.050598