Унгарија во 2004 година

Оваа статија зборува за Унгарија во 2004 година.

 • 2003
 • 2002
 • 2001
2004 г.
во
Унгарија
 • 2005
 • 2006
 • 2007
Децении:
Поврзано:Други настани во 2004
Список на години во Унгарија

Тековни властодржци

уреди
 • Претседател на држава – Ференц Мадл[1]
 • Премиер – Петер Меѓеши (до 29 септември), Ференц Ѓурчањ (од на 29 септември)[2]
 • Претседател на Собрание – Каталин Сили

Настани

уреди

Јуни

уреди
 • 13 јуни - на изборите за Европскиот парламент во Унгарија во 2004 година, победиле Фидес.

Декември

уреди
 • 5 декември - Унгарски референдум за двојно државјанство во 2004 година. Двете мерки биле одобрени од гласачите.

Родени

уреди

Починати

уреди

Јануари

уреди

Февруари

уреди

Март

уреди

Април

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Ferenc Madl - president of Hungary“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 20 август 2023.
 2. Lazar, Zsolt (2015). Impact of the Gripen Offset Agreement on the Hungarian Economy (англиски). BookBaby. стр. 91. ISBN 9781483556611.[мртва врска]
 3. „Fehér death stuns football“. UEFA. 26 јануари 2004. Посетено на 20 август 2023.
 4. Róbert Zimonyi. sports-reference.com
 5. „Julius (William) Elischer“. archinform.net. Посетено на 20 август 2023.
 6. „János Bognár Olympic Results“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 11 July 2014.
 7. Guttman, András (2004). „Obituary: Professor Csaba Horváth (1930–2004)“. Electrophoresis. 25 (1819): 3067–3068. doi:10.1002/elps.200490037. ISSN 0173-0835.