Унасова пирамида

Унасова пирамида — пирамида која била изградена за фараонот Унас, деветтиот и последен крал на Петтата династија во 24 век п.н.е.. Како најмала од пирамидите на Старото Кралство, нејзиното значење произлегува од откривањето на ритуали пренесени преку пирамидалните текстови и вкоренети во ѕидовите на подземните комори на пирамидата. Ова при изградбата на следните пирамиди станало традиција на следните владетели до крајот на Старото Кралство.

Унасова пирамида
Unas-Pyramide (Sakkara) 08.jpg
The ruined pyramid complex of Unas
Унас
Координати29°52′5.9″N 31°12′53.2″E / 29.868306° N; 31.214778° E / 29.868306; 31.214778Координати: 29°52′5.9″N 31°12′53.2″E / 29.868306° N; 31.214778° E / 29.868306; 31.214778
Старо име
<
E34
N35
M17S29
>F35Q1Q1Q1O24

Nfr-jswt-Wnjs[1]
Nefer-Isut-Unas
„Прекрасни се местата на Унас“[2]
Алтернативно преведени како „Совршени се местата на Унас“[3] or
„Завршени семестата на Унса“[4]
ИзградбаПетта династија (24 век п.н.е.)
ТипПирамида (во рушевини)
МатеријалВаровник
Висина43 м (141 ст; 82 cu)[4] (оригинална)
Основа57.75 м (189 ст; 110 cu)[4]
Волумен47,390 m3 (61,980 cu yd)[5]
Наклон56°18'35[6]
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Egypt" nor "Шаблон:Location map Egypt" exists

Унас ја изградил својата пирамида помеѓу комплексите на Сехемхетовата пирамида и Џосеровата пирамида, во Северна Сакара. Подземните комори на пирамидата останале неистражени до 1881 година, кога францускиот египтолог Гастон Масперо, кој неодамна ги открил запишаните текстови. Масперо ги пронашол истите текстови впишани на ѕидовите на пирамидата на Унас. 283 стиха кои се појавуваат во пирамидата на Унас го сочинуваат најстариот, најмалиот и најдобро сочуваниот корпус на религиозно писмо од Старото Кралство. Нивната функција била да го водат владетелот до вечниот живот и да го осигурат неговото продолжување, дури и ако погребниот култ престане да функционира.

НаводиУреди

  1. Budge 1920, p. 167a.
  2. Verner 2001d, p. 332.
  3. Lehner 2008, p. 155.
  4. 4,0 4,1 4,2 Arnold 2003, p. 250.
  5. Bárta 2005, p. 180.
  6. Lehner 2008, p. 10.

Надворешни врскиУреди