Улрих III (гроф на Виртемберг)

Улрих III (германски: Ulrich; 1286 – 11 јули 1344) — гроф на Виртемберг од 1325 до 1344 година.

Улрих III
Гроф на Виртемберг
На престол1325-1344
ПретходникЕберхард I
НаследникЕберхард II и Улрих IV
Роден(а)1286
Починал(а)11 јули 1344
СопружникСофија од Пфирт
ДецаЕберхард II
Улрих IV
Полно име
македонски: Улрих
германски: Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЕберхард I

Улрих веќе бил силно вклучен во политиката за време на владеењето на неговиот татко Еберхард I. Во 1319 година склучил договор со кралот Фридрих Убавиот. Тој го обновил овој договор по преземањето на владеењето со грофовијата во 1325 година, кога Виртемберг привремено се приклучил на страната на Лудвиг IV. Покрај неколкуте добивки во Алзас, забележителни се и купувањето на Маркгронинген 1336 и Тибинген 1342 година. Починал во Алзас.

Улрих бил оженет со Софија од Пфирт. Синови од овој брак биле Еберхард II и Улрих IV, кои владееле заедно до 1361 година.