Угљеша Богуновиќ (Теслиќ, 22 октомври 1922 - Белград, 27 април 1994) — српски архитект, меѓу најистакнатите во Белград и во земјата.[2]

Угљеша Богуновић
Роден(а)октомври 22, 1922(1922-10-22)
Теслиќ, Југославија (денес Босна и Херцеговина)[1]
Починал(а)април 27, 1994(1994-04-27) (возр. 71)
Белград, Србија
Значајни дела 

Богуновиќ е роден на 1922 година во Теслиќ, Југославија (сега Босна и Херцеговина).[1]

Едно од неговите најпознати дела, во соработка со архитектите Слободан Јањиќ и Милан Костиќ, е ТВ кулата на Авала која била уништена во бомбардирањето на НАТО на Југославија. Негови други дела се реконструкцијата на улицата Скадарлија во 1960-тите[3] [4] и Југословенскиот павилјон на Светскиот трговски саем во Сан Франциско во 1964 година.[5]

Бегуновиќ починал во 1994 година[6] во Белград. 

Делото на Бегуновиќ било вклучено во шоуто Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 во Њујоршкиот MoMA во 2016 година.[7] [8]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Jugoslovenska umetnost XX veka: Srpska arhitektura, 1900-1970 [Yugoslav Art of the 20th Century: Serbian Architecture, 1900-1970] (босански). Museum of Contemporary Art, Belgrade. 1972. стр. 130. OCLC 46321451.
  2. „Serbia in the World“. 2000.
  3. Beard, Danijela Š.; Rasmussen, Ljerka V. (June 2020). Made in Yugoslavia: Studies in Popular Music. ISBN 9781315452319.
  4. Janićijević, Jovan (1998). The Cultural Treasury of Serbia (англиски). IDEA. ISBN 978-86-7547-039-7.
  5. Joint Translation Service (8 October 1964). „Summary of the Yugoslav Press“.
  6. „Uglješa Bogunović | MoMA“. The Museum of Modern Art (англиски). Посетено на 2021-07-13.
  7. „Valentin Jeck, Uglješa Bogunović, Slobodan Janjić, Milan Krstić. Avala TV Tower, Mount Avala, Belgrade, Serbia (Exterior view, 2016). 2016 | MoMA“. The Museum of Modern Art (англиски). Посетено на 2021-07-13.
  8. James, Brian (2019). „Exhibition Review: Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980, Museum of Modern Art, New York, USA“. Design and Culture. 11: 142–144. doi:10.1080/17547075.2019.1558969.