Тухеитиа Паки

Тухеитиа Паки (маорски: Tūheitia Paki) (р. 21 април 1955) е моменталниот маорски крал. Тој е најстариот син на претходната маорска кралица, Дејм Те Атаирангикааху кој бил назначен за наследни и крунисан на нејзинот погреб на 21 август 2006 г.

Тухеитиа Паки
Маорски крал
[[File:King Tuheitia Paki 2009.jpg|frameless|alt=]]
Владеење21 август 2006 – сега
Крунисување21 август 2006
Полно имеТухеитиа Паки
на маорски:Tūheitia Paki
ПретходникТе Арикинуи Дејм Те Атаирангикааху
ПридружникТе Атафаи
ДецаФатумоана
Коротанги
Нгаваихоно
ДинастијаТе Фероферо
ТаткоФатумоана Паки
МајкаТе Арикинуи Дејм Те Атаирангикааху

Се образувал во училиштето Ракауманга во Хантли како и Св. Стивенов Колеџ во Бомбај, Окленд. Оженет е и има три деца, Фатумоана, Коротанги и Наумаи. Пред да стане крал бил таинујски советник за култура при Те Вананга о Аотеароа во Хантли.

ДолжностиУреди

Како крал на маорите, досега ги извршил следните должности:

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди