Трпезна црква (Киев)

Трпезната црква (украински: Трапезна Палата) е црква која се наоѓа во Киевско-печерската лавра во Киев, Украина. Овде монасите ги извршувале своите оброци.

Трпезна црква
Трапезна Палата
Координати: 50°26′05″ N; 30°33′19″ E / 50.434715° СГШ; 30.555237° ИГД / 50.434715; 30.555237
МестоКиев
ЗемјаУкраина
Историја
Основана1893
Архитектура
Завршена1896

Објектот бил изграден во периодот од 1893 до 1895 година, во време кога на тоа место живееле повеќе од 1000 монаси.