Тошио Сузуки (鈴木 敏夫, Сузуки Тошио, роден на 19 август 1948) — јапонски филмски продуцент на аниме филмови и соосновач на Студио Гибли. Во 2005 година станува претседател на студиото Гибли, но во 2008 година го напушта тоа место. Пред да стане продуцент на студиото Сузуки работи како уредник на списанието Animage во издавачката компанија Токума Шотен.

Тошио Сузуки
Сузуки во Венеција на премиера на Подвижниот замок на Хоул во 2004
Роден19 август 1948(1948-08-19)(75 г.)
Нагоја, Јапонија
Занимањепродуцент
уредник на списанија

Сузуки е познат како еден од најуспешните продуценти во Јапонија заради огромните успеси на јапонската театрална каса постигнати со филмовите на студиото Гибли. Хајао Мијазаки вели дека „кога би го немало Г-дин Сузуки би го немало ни Студио Гибли“.

Сузуки дипломира од одделот за литература на универзитетот Кеико.

Филмографија уреди

Продуцент уреди