Тор (филм)

Филм од Марвел Студиос снимен во 2011

Тор е американски филм од 2011 година, снимен според книгата со исто име „Тор“, издадена од Марвел Комикс. Филмот е во режија на Кенет Бранаг, сценарио на Ешли Едвард Милер, Зак Стенц и Дон Пејн, а глумат Крис Хемсворт, Натали Портман, Том Хидлстон, Ентони Хопкинс и Стелан Скарсгорд. Во филмот се раскажува приказната за богот Тор, кој е избркан од својата татковина Азгард на Земјата.

„Тор“
Thor poster.jpg
Плакат за филмот
РежисерКенет Бранаг
ПродуцентKevin Feige
НастапуваатКрис Хемсворт
Натали Портман
Том Хидлстон
Ентони Хопкинс
Стелан Скарсгорд
Кет Денингс
Идрис Елба
МузикаПатрик Дојл
КинематографијаHaris Zambarloukos[1]
МонтажаPaul Rubell[1]
СтудиоMarvel Studios
ДистрибутерParamount Pictures
Премиерааприл 21 2011 (2011-04-21) (Australia)
мај 6 2011 (2011-05-06) (United States)
Времетраење114 minutes[2]
ДржаваПредлошка:Film US
Јазиканглиски
Буџет$150 милиони[3]
Бруто заработка$448,512,824[4]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име indicia.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име runtime.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име rewrite.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име BoxOfficeMojo.

Надворешни врскиУреди