Торос Тораманијан

Торос Тораманијан (ерменски: Թորոս Թորամանյան, 1864 — 1 март 1934) бил истакнат ерменски архитект. Тој се смета за „таткото на ерменската архитектонска историографија“.

Торос Тораманијан
Թորոս Թորամանյանը Անիում 1907թ..jpg
Торос Тораманијан во Ани, 1907
Роден1864
Шебинкарахисар, Отоманско Царство
Починал1 март 1934(1934-03-01) (возр. 69–70)
Ереван, Ерменија
НационалностЕрменија Ерменец
ПолињаАрхитект

ЖивотописУреди

Тораманијан се родил во 1864, во градот Шебинкарахисар, Отоманско Царство. Тој студирал архитектура во Цариград, а подоцна во Париз. Подоцна работел на детално проучување на остатоците од средновековните ерменски архитектонски споменици.

Научната работа на Тораманијан му овозможила на големиот научник Јозеф Стржиговскиј по долго и детално проучување на христијанската архитекура да дојде до заклучок дека ерменската архитектура имала важна улога во развивањето на византиската, а подоцна и на западноевропската архитектура.[1] Во 1920, за време на Турско-ерменската војна, Тораманијан загубил голем дел од неговите научни истражувања.[2] Тој починал во 1934 во Ереван и бил погребан на брегот на реката Храздан.

ДелаУреди

  • Niuter Hay Jartarapetutian Patmutian (Материјал за историјата на ерменската архитектура), том 1 (Ереван: 1942) и том 2 (Евеван: 1948)

НаводиУреди

  1. The Great 4: Mesrob, Komidas, Antranik, Toramanian, by Dr. Hermine Varjabedian, Beirut, 1969, p. 43
  2. The Great 4: Mesrob, Komidas, Antranik, Toramanian, by Dr. Hermine Varjabedian, Beirut, 1969, p. 45

Надворешни врскиУреди