Тони Савевски (роден на 14 јуни 1963 во Битола) — македонски фудбалер, кој бил играч од средниот ред.

Тони Савевски
Лични информации
Целосно име Тони Савевски
Положба среден ред
Клупски информации
Тековен клуб
ФК АЕК Атина
Младинска кариера
ФК Пелистер
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1980-1988
1989-2001
ФК Вардар
ФК АЕК
Вкупно
181 (10)
356 (51)
537 (61)
Меѓународна кариера
1988-1989
1994-2000
Југославија
Македонија
Total
002 0(0)
009 0(0)
011 0(0)
Тренерска кариера
2001
2001-2002
2002-2004
2004-
ФК АЕК Атина
ФК Аполон Лимасол
ФК Омонија
ФК АЕК Атина (менацер)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Савевски e земен во фудбалски клуб АЕК.