Тисабеч

село во Унгарија

Тисабеч (унгарски: Tiszabecs) — село во округот Саболч-Сатмар-Берег во регионот Големи Северни Рамници во источна Унгарија.

Тисабеч
Tiszabecs
Село
Тисабеч
Тисабеч is located in Унгарија
Тисабеч
Тисабеч
Местоположба на Тисабеч во Унгарија
Координати: 48°05′55.39″N 22°49′20.03″E / 48.0987194° N; 22.8222306° E / 48.0987194; 22.8222306Координати: 48°05′55.39″N 22°49′20.03″E / 48.0987194° N; 22.8222306° E / 48.0987194; 22.8222306
Земја Унгарија
ОкругСаболч-Сатмар-Берег
Површина
 • Вкупна17,14 км2 (662 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно1.055
 • Густина109,41/км2 (28,340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.4951
Повик. бр.44

Географија и демографијаУреди

Селото и неговиот атар зафаќаат површина од 17,14 км², а населението брои 1.055 жители (2001). Наречено е по реката Тиса, која влегува во Унгарија кај селото.