Тим Рот (англ. Tim Roth) — англиски глумец, роден на 14 мај 1961 година во Лондон.

Тим Рот
Рот во 2017
Роден(а)Тимоти Сајмон Рот[1]
14 мај 1961(1961-05-14)(62 г.)
Далвич, Лондон, Англија
Занимањеглумец, режисер
Активен период1982–денес
СопружникНики Батлер (в. 1993)
Деца3

Животопис уреди

Тимоти Симон Смит (подоцна го променил презимето во Рот) роден е на 14 мај 1961 година во Лондон[2], како син на учителката и пејзажна сликарка Ан и татко Енриј, новинар. Ираснал во Дулич , во круг со средна класа во јужниот дел на Лондон. Во раните години покажувал талент во имитирање на разни акценти. Учел на Камбервиловиот колеџ на уметност на одсек скулптури, но подоцна ги напуштил студиите, но по студиите почнал да се занимава со глума.[3]

Во годините кој следеле добил помалку, неприметливи улоги во главно во телевизиските филмови. По преселувањето, го приметил помалиот родител Квентин Тарантино. Одма добија улога во филмот Улични кучиња, што направил кратенка од неговата кариера. Од тогаш станал еден од омилените глумци на Квентин Тарантино. Продолжува да остварува успешни сцени во следените Тарантинови филмови, а 1995 година ја добил улогата за во Роб Рој. Неговата глума карактеризира голем број на разновидни улоги - од криминалец до комичен лик, а во филмот Вуди Ален дури и пеел.

Од 1993 година бил во брак со Ники Батлер и со нејзе имал две деца - синови Батлер и Тимотија. Исто така, имал и син од врската со Лори Бејкер.

Наводи уреди

  1. „Person Details for Simon T Roth, "England and Wales Birth Registration Index, 1837-2008" — FamilySearch.org“.
  2. Shoard, Catherine (20 May 2012). „Tim Roth: who's the daddy?“. The Guardian. London.
  3. Geoff Pevere. „Tim Roth treats actors with care“. Посетено на 27 February 2011.

Надворешни врски уреди