Технички универзитет Јилдиз

Техничкиот универзитет Јулдиз (турски: Yıldız Teknik Üniversitesi) е технички универзитет на кој се изучуваат инженерските науки и е еден од најзначајните образовни институции во Истанбул, Турција. Централното седиште на универзитетот се наоѓа во Бешикташ.

Технички универзитет Јилдиз
Yıldız Teknik Üniversitesi
Yıldız Technical University in Istanbul, Main building (2007).jpg
ГеслоЅвездата секогаш сјае
Виддржавен универзитет
Основан1911
ПретседателПроф. Д-р Исмаил Јуксек
Студенти21,000
МестоИстанбул, Турција
КампусYıldız Davutpaşa Maslak
http://www.yildiz.edu.tr

(*) Yıldız means star.

ИсторијаУреди

Овој универзитет бил основан во 1911 година. Во 1922 година, името на училиштето било преименувано во Nafia Fen Mektebi / Училиште за јавни работи, каде времетраењето на образованието била зголемена на 2,5 години, а од 1931 година на 3 години. Денешното име универзитетот го добило во 1992 година[1]. Универзитетот се состои од четири факултети, на кои се изучува електротехника, електроника, факултет за градежништво, Машински факултет-хемиски и металуршки. На универзитетот студираат околу 17.000 студенти.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-12-31. Посетено на 2010-01-10.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°03′05″ N; 29°00′43″ E / 41.05149° СГШ; 29.01191° ИГД / 41.05149; 29.01191