Схонховен (холандски изговор: [ˈsxoːnˌɦoːvə(n)]  ( слушни)) е град и поранешна општина во западниот дел на Холандија, во покраината Јужна Холандија. Од 2015 година таа е дел од општина Кримпенервард.

Схонховен
Град и поранешна општина
Канал во Схонховен
Канал во Схонховен
Знаме на СхонховенГрб на Схонховен
Highlighted position of Schoonhoven in a municipal map of South Holland
Локација во Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
ОпштинаКримпенервард
Површина[1]
 • Вкупна6,92 км2 (267 ми2)
 • Земјишна6,27 км2 (242 ми2)
 • Вода0,65 км2 (25 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000030000003 м
Население (август 2017)[3]
 • Вкупноdata missing
ДемонимSchoonhovenaar
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.2870–2871
Повик. бр.0182
Мреж. местоschoonhoven.info

Податоците за населениетобо поранешната општина во 2017 година недостасуваат, таа е покриена со површина од 6.92 м2 на која 0.65 е вода. Од 2010 до 2014 година, таа била најмалата општината во Холандија по површина, по спојувањето на Розенбург во Ротердам.

Првиот победник на холандската верзија на Поп Идол, Џамаи Ломан, потекнува од овој град. Исто така, Јан-Ари ван дер Хеијден, фудбалер за Фејенорд, живее во Схонховен .

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Postcodetool for 2871CK“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 23 August 2013.
  3. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.