Кримпенервард

Кримпенервард е општина во Холандија. Тоа е една рурална област која се наоѓа во источниот дел на прокраината Јужна Холандија, јужно од Гауда и источно од Ротердам. Се граничи на север од реката Холандсе Еијсел, на југ по реката Лек и на исток од реката Влист.[3]

Кримпенервард
Општина
Krimpenerwaard 20091014.jpg
Пејзаж на Кримпенервард на октомвриско утро во 2009 година
Нагласена позиција на Кримпенервард на општинската мапа на Јужна Холандија
Локација в Јужна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникТјерк Бруинсма (в.д)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.0180/0182
Мреж. местоkrimpenerwaard.nl
Карта на Кримпенервар од 1837 година
Поглед од реката Влист, на оддалеченост од куќите.

Кримпенервард го добила своето име од градот кој се наоѓа на својот западен агол, Кримпен ан ден Ејсел. ("Krimp" се користи со значение, наведнуваат во реката.) "Waard" е холандски збор за област помеѓу зимските насипи на различни речни канали (во овој случај, Лек и Холандсе-Ејсел).[4] Името Кримпенервард првпат се појавило во историските записи во 944 година.

Општината била формирана со спојување на општините Недерлек, Аудеркерк, Влист, Бергамбахт и Схонховен на 1 јануари 2015 година.[5]

БелешкиУреди

  1. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  2. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  3. Ова е превод на статијата со истото име на холандската верзија на Википедија.
  4. Wang, Y.; Koopmans, B. N.; Pohl, C. „The 1995 Flood in the Netherlands Monitored from Space - a Multisensor Approach“.
  5. „Herindeling vijf gemeenten Krimpenerwaard“ (холандски). Посетено на 3 January 2015.

Надворешни врскиУреди