Схевенинген (холандски: Scheveningen) е некогашно рибарско село на Англосаксонците во провинцијата Јужна Холандија, денес предградие на Хаг, седиште на холандската влада. Во Схевенинген се наоѓа и истоимениот затвор за потребите на Хашкиот трибунал.

Схевенинген
Округ
Пристаништето Схевенинген
Пристаништето Схевенинген
Знаме на СхевенингенГрб на Схевенинген
Мапа на Хаг, Схевенинген обележан со зелено
Мапа на Хаг, Схевенинген обележан со зелено
ЗемјаХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
ОпштинаХаг
Население (2015)[1]
 • Вкупно55.717
Мреж. местоdenhaag.nl/nl/in-de-stad/stadsdelen/scheveningen.htm

Во историските извори Схевенинген првпат се спомнува околу 1280 година како -{Sceveninghe}-. Денес тој претставува модерно место за одмор и рекреација со долга песечна плажа, голем светилник и видиковец со голем трговски центар, хотели и ресторани градени по туристички модерен концепт во 20-от век. Исто така местото е познато и по спортскиот риболов. Меѓу туристите особено е популарно сурфањето и летањето на змаеви.

Настани и атракции уреди

 

  • Пливање и нуркање на новогодишната ноќ
  • Едрење на Северното Море
  • Денот на знамињата
  • Огномети во текот на летниот фестивал Посетите на Схевенинген би можеле да вклучат :
  • Музејот Музе ( Официјален музеј на Схевенинген)
  • Прстаништето минијатурниот град
  • Склуптурите во морскиот музеј
  • Панорамата Мездаг
  • Четрите различни плажи на Схевенинген

Ноќен живот уреди

Крајбрежјето на Схевенинген изобилува со голем број ресторани, кафулиња, дискотеки, коцкарници и друг вид забава и со тоа ова место е многу популарно како за младите така и за туристите од цел свет.

Надворешни врски уреди

  1. Buurtmonitor Den Haag