Сутоморе е приморско населено место со статус на град во Црна Гора. Според последниот попис на населението од 2011, градот има 2,004 жители.

Сутоморе
Sutomore
Град
Sutomore.jpeg
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Montenegro" nor "Шаблон:Location map Montenegro" exists
Координати: 42°08′34″N 19°02′48″E / 42.14278° СГШ; 19.04667° ИГД / 42.14278; 19.04667
Држава Црна Гора
ОпштинаБар
Население (2011)
 • Вкупно2.004
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.030
Рег. таб.BR
Плажа во зима

Националниот состав на населението е следен:

Поглед кон градот од една од плажите