Сузан Бојл (англ. Susan Boyle) е шкотска пејачка и црковен доброволец која го привлече вниманието на пошироката светска јавност на 11 април 2009 година,[3] кога се појави како кандидат-натпреварувач на шоуто Britain's Got Talent (или Британија има талент).[4] Бојл ја стекна славата кога ја испеа песната "I Dreamed a Dream" од мјузиклот Les Misérables, во првиот круг од натпреварот.[5]

Сузан Бојл
Сузан Бојл во 2013
Сузан Бојл во 2013
Основни информации
Родено имеСузан Магдалејн Бојл[1]
Роден(а)1 април 1961(1961-04-01)(63 г.)
ПотеклоБлекберн, Шкотска
Жанрпоп[2]
Занимањепејачка
Инструментвокал
Активност2009 –
ИздавачSyco, Columbia
Мреж. местоsusanboylemusic.com

Пред да ја испее песната, публиката и жирито изразија скептицизам, кој го основаа првенствено на нејзиниот надворешен изглед. Меѓутоа, поради нејзината вокална изведба, таа стана позната во Британија како "Жената која го заќуте Сајмон Коуел"[6]. Таа доби стоечка овација од публиката, како и позитивни коментари од Коуел и Аманда Холден, како и "најголемото да кое сум го дал на било кој" од страна на Пирс Морган.[7] Аудицијата се одржа во јануари 2009 година во Клајд Аудиториумот во Глазгов, Шкотска[8] и најпрво беше емитувана во сабота, 11 април 2009 во Велика Британија.

Спротивноста на тоа како првично беше прифатена од публиката и жирито со нејзиниот глас даде светски интерес. Се појавија статии за неа во сите светски весници, а бројот на гледаност на видеото со нејзината аудиција постави онлајн рекорд.[9]

Наводи

уреди
  1. Susan Boyle: Albums, Songs, Bios, Photos - Amazon.com
  2. „Susan Boyle“. Allmusic. Посетено на 14 септември 2009.
  3. Smith, Mark (2009-04-11). „What's the story with ... Susan Boyle?“. The Herald. Архивирано од изворникот на 2009-04-15. Посетено на 2009-04-15.
  4. „Talent show singer is online hit“. BBC News. 2009-04-15. Посетено на 2009-04-15.
  5. Jordan, Mary (2009-04-14). „The Scot Heard Round the World“. The Washington Post. стр. A-8. Посетено на 2009-04-16.
  6. „The Woman Who Shut Up Simon Cowell“. ABC News. 2009-04-14. Посетено на 2009-04-19.
  7. Wylie, Ian (2009-04-11). „Dreaming The Dream“. Manchester Evening News. Посетено на 2009-04-23.
  8. 'Fox news, Simon Cowell interview'. 2009-04-16. Посетено на 2009-04-16.
  9. „Scottish Singer's Audition Video Sets Online Record“. The Washington Post. 19 април 2009. Посетено на 2009-04-19.