Стјуарт Даунинг

Стјуард Даунинг (роден на 22 јули 1984) — англиски фудбалер кој настапува за ФК Ливерпул. Тој најчесто игра на позиција крило.

Стјуард Даунинг
Stewart Downing
Stewart Downing US Tour 2012 (1) (cropped).jpg
Даунинг во 2010 година.
Лични податоци
Роден на 22 јули 1984 (1984-07-22) (38 г.)
Роден во Мидлсбро, Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул
Број 19
Младинска кариера
2001 Мидлсбро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001-2009 Мидлсбро 181 (17)
2009-2011 Астон Вила 63 (9)
2012 Ливерпул 53 (1)
Репрезентација
2008- Англија 34 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Надворешни врскиУреди