Стотиот чекор (филм)

„Стотиот чекор“ - македонски телевизиски филм од 1968 година. Го режирал Благој Андреев, а сценариото го напишал Томе Арсовски.

„Стотиот чекор“
РежисерБлагој Андреев
СценаристТоме Арсовски
Главни улогиДарко Дамевски
Љупка Џундева
Цветанка Јакимовска
Драги Костовски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1968
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Дарко Дамевски д-р Мајски
Љупка Џундева
Цветанка Јакимовска
Драги Костовски
Илија Милчин

Надворешни врскиУреди