Столе Јанковиќ
Роден(а)Стојиљко Јанковиќ
6 април 1925(1925-04-06)
Белград, Кралство СХС
Починал(а)19 април 1987(1987-04-19) (возр. 62)
Белград, СР Србија, СФРЈ
ЗанимањеКинорежисер, сценарист

Столе Јанковиќ (6 април 1925 – 19 април 1987 година) ― југословенски кинорежисер и сценарист.

Во кариерата која се протега повеќе од две децении помеѓу доцните 1950-ти и раните 1980-ти, Јанковиќ е главно познат по режија на голем број партизански филмови и телевизиски серии произведени од Авала филм и Радио-телевизија Белград. Неговиот филм од 1958 година „Небото низ гранките“ бил вклучен на 1. Московски меѓународен филмски фестивал.[1] Неговиот филм „Момент“ од 1978 година бил вклучен на 11. Московски меѓународен филмски фестивал.[2]

Филмографија уреди

  • Небото низ гранките (Кроз грање небо, 1958)
  • Партизански приказни (Партизанске приче, 1960)
  • Вишна на Ташмајдан (Вишња на Ташмајдану, 1968)
  • Партизани (1974)
  • Момент (Трен, 1978)

Наводи уреди

  1. „1st Moscow International Film Festival (1959)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2013. Посетено на 4 февруари 2023.
  2. „11th Moscow International Film Festival (1979)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 3 април 2014. Посетено на 4 февруари 2023.

Надворешни врски уреди