Стилијанос Венетидис

Стилијанос Венетидис (грчки: Στέλιος Βενετίδης) (роден на 19 ноември 1976) — поранешен грчки фудбалер, кој играл на позицијата лев бек.

Грција Стилијанос Венетидис
Στέλιος Βενετίδης
Лични податоци
Полно име Стилијанос Венетидис
Роден во    Лариса
Висина  м
Положба одбрана
Младинска кариера
1994–1995 Орестис
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1994–1995
1995–1999
1999–2001
2001–2006
2006–
Орестис
Ксанти
Паок
Олимпијакос
Лариса
025 (3)
118 (2)
055 (1)
077 (0)
0117 (3)   
Репрезентација2
1999–2004 Грција 042 (0)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига
(тековно за 17 јули 2009 г.)
2 Податоците за репрезентација се тековни
за 2004 г.
* Настапи (Голови)

КариераУреди

Во текот на својата кариера, Венетидис најмногу бил запомнет по периодот додека настапувал за Олимпијакос со кој освоил четири титули Првак на Грција и два купа, а исто така играл и во натпреварите од Лигата на шампионите. Покрај Олимпијакос настапувал уште за екипите на Орестис, Ксанти, Паок и Лариса. Кариерата ја завршил во мај 2012 година, на возраст од 35.

Тој е поранешен Грчки репрезентативец во периодот 1999-2004 има одиграно 42 натпревари за репрезентацијата. Венетидис исто така беше дел од репрезентацијата која победи на Европското првенство 2004. Играл на 3 натпревари, два во групната фаза и последните 15 минути од финалето.

ЗаслугиУреди

ПАОК

  • Грчки куп: 2001

Олимпијакос

  • Грчко првенство: 2002, 2003, 2005, 2006
  • Грчки куп: 2005, 2006

Лариса

  • Грчки куп: 2007

Фудбалска репрезентација на Грција

  • Европско првенство: 2004