Стефан Митровиќ (фудбалер)

Schahter-Gent (5).jpg

Стефан Митровиќ (Белград, 22 мај 1990) — српски фудбалер кој игра на позиција одбранбен играч. Од 2018 година игра за францускиот клуб Стразбур.

КариераУреди

Како почетник започнал да игра и да се занимава со фудбал во белградски Рада. Од Бањица отишол во Словачка да настапува за екипата на Петржалка, а потоа продолжил и во Збројовки од Брно. Во чешка се задаржал една сезона и во јули 2011 година, а потот дошолна проба во ФК Партизан. Сепак, поранешниот шампион тренерот на Србија, Александар Станоев не бил импресиониран, па тој потпишалза за Металец.

По 22 натпревари за тимот од Горно Милановце го пронашол својот ангажман во Кортрајк, каде што тој имал една добра сезона (22 натпревари и три голови) било доволно за да се добие повик За фо ФК Бенфика.[1]

Во јули 2014 година станал нов играч на германски  Фрајбург со  исплаќање на 1,8 милиони евра.[2] По лошата сезона во Фрајбург и испаѓање на клубот од првата лига, се вратил назад повторно во Белгија во на позајмица во редовите на Шампионите на земјата, Гент, со можност клубот да го купи неговиот договор следното лето. Гент го одкупил договорот и Митровиќ го напуштил клубот.

РепрезентацијаУреди

За најдобрата репрезентација на Србија дебитирал на 31. мај 2014 година против Панама (1:1), во Чикаго, како дел од турнејата по САД.[3]

Ќе остане во сеќавањата на сите љубители на фудбалот за тоа што го спуштил националното знаме на Албанија кое висело на дрон и покажувало провокативен гест на стадионот на Партизан.[4]

НаводиУреди

  1. "KV Kortrijk strikt Servische verdediger Stefan Mitrovic". hln.be. 9. 10. 2012. Посетено на 15. 10. 2014. Check date values in: |access-date=, |date= (help)
  2. Стефан Митровић — reprezentacija.rs, Приступљено 6. 9. 2017.
  3. "Stefan Mitrović". eu-football. 11 October 2014. Посетено на 15 October 2014.
  4. "Serbia and Albania game abandoned after drone invasion sparks brawl". CNN. 15. 10. 2014. Посетено на 15. 10. 2014. Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врскиУреди