Сред Село (Пирок)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сред Село

Карта

Местоположба 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056
Основни податоци
Место Пирок
Општина Боговиње
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во тетовското село Пирок. Претставува населба од доцноантичкото време. При изградбата на станбените куќи и со градинарските работи во дворовите биле откриени темели од повеќе објекти. На површината има повеќе фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069