Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Одземени 33 бајти ,  пред 11 година
с
мали промени во воведот
с
с (мали промени во воведот)
}}
 
'''Европската организација за нуклеарно истражување''' ''([[англиски]]: {{lang-en|European Organization for Nuclear Research)}}, ([[француски{{lang-fr|фр]]. Organisation européenne pour la recherche nucléaire}})'' позната као '''ЦЕРН''' (''CERN'', името доаѓа од првобитниот назив ''Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire'') е најголем центар за истражување на [[елементарни честички]]. Се наоѓа во околината на [[Женева]], [[Швајцарија]].
 
== Финансирање ==