Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE
с (→‎Граници: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB)
(#1Lib1Ref #1Lib1RefCEE)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Bosnia and Herzegovina topographic map-mk.svg|240px|thumb|right|Топографска карта на Босна и Хервеговина.]]
[[Податотека:Bk-map.png|thumb|240px|Географски координати : {{coord|44|N|18|E|display=inline,title}}]]
 
== Граници ==
Вкупната површина на земјата изнесува 51 129 [[квадратен километар|км<sup>2</sup>]]. Таа граничи со [[Хрватска]] на север, северозапад и југ со вкупна должина на границата од 932 [[km]], потоа со [[Србија]] на исток со вкупна должина на границата од 312&nbsp;км и со [[Црна Гора]] на југоисток со вкупна должина на границата од 20&nbsp;км<ref>{{Cite web|url=http://www.fzs.ba/BihB/opcistatpodaciobih.htm |title=Archived copy |access-date=2016-04-07 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160306022545/http://www.fzs.ba/BihB/opcistatpodaciobih.htm |archive-date=2016-03-06 |url-status=dead}}</ref>.
 
Босна и Херцеговина излегува на [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Самата држава се состои од две географски и историски целини: [[Босна]] која се наоѓа на север со околу 42 000 км<sup>2</sup>, и [[Херцеговина]] на југ. Државата е мала планинска земја. Главен град на земјата е [[Сараево]] со околу 500 000 жители. Од поголемите градови се издвојуваат: [[Бања Лука]], [[Тузла]], [[Мостар]], [[Бихаќ]], и други.
== Клима ==
Климата во БИХ е [[умерена континентална клима]] со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема [[надморска височина]] имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. На југ кон приморјето можат да се појават благи врнежливи зими.
== Наводи ==
 
{{наводи}}
{{Европа по тема|Географија на}}