Германска селанска војна: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Исправено име на предлошка, replaced: {{de icon}} → {{de}})
Нема опис на уредувањето
 
}}
 
'''Германската селанска војна''' или '''Големото востание на селаните''' ({{lang-de|Deutscher Bauernkrieg}}) била најголема побуна во германските говорни подрачја во [[Средна Европа]] во периодот 1524–1525. ПропадналаБорбата го достигнала врвот во пролетта и летото во 1525, а пропаднала поради жестоката борба на благородништвото, кои убиле до 100.000 од 300.000 слабо наоружанивооружени селани и фармери. Преживеаните биле казнети и не постигнале ниедна од своите цели. Војната продолжила, како дотогашното движење [[Бундшу]] и [[Хуситски војни|Хуситските војни]], низа на економски и верски побуни во кои селаните и фармерите, често поддржани од протестантското свештенство, го предводеле водството. Германската селанска војна било најголемо и најраширено востание до [[Француска револуција|Француската револуција]] во 1789. Борбата го достигнала врвот во пролетта и летото во 1525.
 
Војната започнала со одвоени побуни, кренати во југозападниот дел на денешна [[Германија]] и соседниот [[Алзас]] и се ширеле со одвоени побуни во средна и источна Германија и денешна [[Австрија]].{{sfn|Klassen|1979|p=59}} Откако востанието во Германија било задушено, се прелеало во неколку [[Кантони во Швајцарија|швајцарски кантони]].
 
Во покренувањето на нивните побуни, селаните се соочиле со несовладливи пречки. Демократскиот начин на нивното движење ги оставала без командна структура и им недостасувало артилерија и коњаница. Најголем дел од нив имале мало или никакво воено искуство. Исто така тие често се предомислувале и бегале, по што биле масакрирани од нивните соперниципротивници. Другата страна имала искусни воени водачи, добро опремени и дисциплинирани војски и обилни средства.
 
Побуната вклучувала некои принципи и реторика од скорешната [[Протестантска реформација]], во која селаните гледале слобода и влијание. Историчарите различно ги толкуваат економските погледи на Германската селанска војна и не се согласуваат за нејзините причини и природа.
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:1525]]
[[Категорија:Судири во 1524 година]]
[[Категорија:Селанска војна| ]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]
[[Категорија:Војни на Светото Римско Царство]]
[[Категорија:Судири во 1525 година]]
[[Категорија:Судири во 1526 година]]
[[Категорија:1525Селански буни]]
[[Категорија:Протестантска реформација]]
[[Категорија:Војни на Светото Римско Царство]]
[[Категорија:Востанија во Германија]]
6.511

уредување