Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Neil Armstrong pose.jpg|thumb|right]]
'''Нил Армстронг''' ([[англ.Англиски јазик|англиски]]: ''Neil Armstrong''; {{роден на|5|август|1930}} - {{починал на|25|август|2012}}) бил првиот [[космонаут]] кој стапнал на [[Месечина]]та. Пред да стане астронаут, тој бил пилот на морнарицата (1949) и учествувал во Корејската војна (1950-1953). Во животот направил 78 борбени летови.
Инаку, Нил бил командант на Аполо 11 мисијата и станал првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.