Разлика помеѓу преработките на „Черкези“

Додадени 15 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Исправка на предлошка, replaced: Infobox ethnic group → Инфокутија Народ)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
}}
 
'''Черкезите''' ({{lang-ru|Черкесы}}, ''Čerkesy''; {{lang-tr|Çerkesler}}), исто така познати по нивниот ендоним '''Адиги''' ([[черкески јазик|черкески]]: Адыгэхэр, ''Adygekher''; {{lang-ru|Адыги}}, ''Adygi''; {{lang-tr|Adığeler}}), се [[Северозападнокавкаски јазици|северозападна кавкаска]]<ref>{{Наведена книга |title=One Europe, Many Nations: A Historical Dictionary of European National Groups |publisher=Questia Online Library |date=25 August 2010 |page=12}}</ref> етничка група која потекнува од [[Адигеја|Черкезија]], а голем дел се иселени за време на руското освојување на Кавказот во 19 век, особено после [[Руско-черкеска војна|Руско-черкеската војна]] во 1864. Најголем дел од Черкезите се сунитски муслимани.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://sreda.org/arena |title=Главная страница проекта 'Арена' : Некоммерческая Исследовательская Служба СРЕДА |publisher=Sreda.org |accessdate=20 August 2013|date=19 October 2012 }}</ref>
 
По доселувањето во Османлиското Царство дел од Черкезите биле населени во Македонија, особено во кумановскиот крај каде ги основале селата [[Черкези (село)|Черкези]], [[Косматац]] и Слатина.