Разлика помеѓу преработките на „Маргерит Дирас“

с
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Форматна исправка, replaced: 6 год. → 6 г.)
с
'''Маргерит Дирас''' ([[француски]]: ''Marguerite Duras'') ([[4 април]] [[1914]], [[Сајгон]], [[Француска Индокина]] - [[3 март]] [[1996]], [[Париз]], [[Франција]]) - француска [[писателка]], [[Филмски режисер|филмска режисерка]] и [[сценарист]]ка.
 
==Животопис==
 
Марагрит Дирас е родена како Маргерит Донадје (''Marguerite Donnadieu''), на 4 април 1914 година во Сајгон, Француска Индокина (денешен [[Виетнам]]), каде што нејзините родители работеле како професори. На млада возраст од 17-18 години, Дирас се преселила во [[Франција]], каде најпрвин студирала [[математика]], но набрзо се префрлила на политичките студии, а потоа на [[право]]то.<ref name="Muhamed Nezirovic 1987">Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 101-102.</ref>
[[Податотека:Trouville-sur-Mer Roches Noires plaqueDuras.jpg|мини|лево|Табла на хотелот „Roches Noires“ во кој живеела Дирас од 1963 до 1996&nbsp;г.]]
Марагрит Дирас е родена како Маргерит Донадје (''Marguerite Donnadieu''), на 4 април 1914 година во Сајгон, Француска Индокина (денешен [[Виетнам]]), каде што нејзините родители работеле како професори. На млада возраст од 17-18 години, Дирас се преселила во [[Франција]], каде најпрвин студирала [[математика]], но набрзо се префрлила на политичките студии, а потоа на [[право]]то.<ref name="Muhamed Nezirovic 1987">Muhamed Nezirovic, „Marguerite Duras ili nova slava jednog velikog pisca“ во: Marguerite Duras, ''Ljubavnik'' (treće izdanje). Sarajevo: Svjetlost, 1987, стр. 101-102.</ref>
 
 
==Творештво==
[[Податотека:Tombe Marguerite Duras.jpg|мини|лево|Гробот на Дирас.]]