Александар Ристовски - Принц: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: еведесетите → еведесеттите
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: креаторка → творец)
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: еведесетите → еведесеттите)
 
 
== Животопис ==
Првото појавување на Александар Ристовски било во почетокот на деведесетитедеведесеттите, кога во рамките на својата човек-група Принц Александар и со провокативниот изглед и песните ја шокирал јавноста. Од тој период му остана и прекарот - Принц, денес негов заштитен знак.
 
Следуваа групите Виктор, Викторија, Орлова вода, Д-р ФАНКенштајн, длабоко инспирирани од љубовта и изгледот на светската мегаѕвезда Принс. Меѓутоа самите песни на Принц до 1997 година, откако неговата текстопишувачка кариера ја доживеала својата експанзија, во јавноста не предизвикале речиси никаков интерес. Меѓутоа, здружувајќи ги силите со талентираниот композитор [[Дарко Димитров]] во подготовка на материјали за други изведувачи и групи (пред се за [[Ребека Јанковска|Ребека]] и за [[Нокаут]]), и Принц и неговите песни обрнаа на себе повеќе внимание по што се стекнаа и со вистинска популарност.