Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Додадени 1.720 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 13 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Слики и видео: Стандардизација, replaced: Видете исто така → Поврзано, Поврзано: → Поврзано)
(Rescuing 13 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
* [http://www.geo-world.org/tsunami Мрежно место за образование во врска со цунамито]
* [http://www.pbs.org/nova/tsunami/ NOVA: Бранот кој го потресе светот] — Мрежно место и специјален извештај снимен во деновите на цунамито од 2004 во Индискиот Океан.
* [http://www.tsunami.noaa.gov/ NOAA цунами] — Општ опис на цунамите и улогата на американската агенција NOAA во [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html справувањето со цунами непогоди] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060324/http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html |date=2006-08-22 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/prepare.html готовност] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060138/http://www.tsunami.noaa.gov/prepare.html |date=2006-08-22 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/education.html образование] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060803102225/http://www.tsunami.noaa.gov/education.html |date=2006-08-03 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/warnings_forecasts.html предвидувања и предупредувања] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110418221600/http://www.tsunami.noaa.gov/warnings_forecasts.html |date=2011-04-18 }}, [http://www.tsunami.noaa.gov/responding.html одговор] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060336/http://www.tsunami.noaa.gov/responding.html |date=2006-08-22 }} и [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html истражување] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060822060324/http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html |date=2006-08-22 }}.
* [http://ifmaxp1.ifm.uni-hamburg.de/tsunami.shtml Дали може радар да детектира цунами?] — Хамбуршки универзитет .
* [http://www.geohazards.no/ Меѓународен центар за гео-непогоди (ICG)]
* [http://www.prh.noaa.gov/itic/library/about_tsu/faqs.html ЧПП за цунами на ITIC] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20050907110902/http://www.prh.noaa.gov/itic/library/about_tsu/faqs.html |date=2005-09-07 }}
* [http://pubs.usgs.gov/circ/c1187/ USGS: Преживување на цунами] (САД)
* [http://ioc.unesco.org/itsu/ ITSU] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20050515085303/http://ioc.unesco.org/itsu/ |date=2005-05-15 }} — Координациска група за тихоокеанскиот систем за предупредување од цунами.
* [http://www.tsunami.org/ Тихоокеански цунами музеј]
* [http://walrus.wr.usgs.gov/tsunami/ Цунами и земјотреси]
* [http://tsunami.gov/ Цунами центри] — Национален временски сервис на САД
* [http://www.sthjournal.org/ Весникот ''Science of Tsunami Hazards'']
* [http://www.envirtech.org/envirtech_tsunameter.htm Систем за предупредување од цунами Envirtech] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060813005747/http://www.envirtech.org/envirtech_tsunameter.htm |date=2006-08-13 }} — Заснован на сеизмички метри на морското дно и површина.
* [http://geology.com/articles/tsunami-geology.shtml Што предизвикува цунами?]
* [http://sciam.com/article.cfm?chanID=sa006&articleID=000CDB86-32E0-13A8-B2E083414B7F0000 Scientific American Magazine (издание од јануари 2006) Цунами: Бран на промена] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20071020114515/http://sciam.com/article.cfm?chanID=sa006&articleID=000CDB86-32E0-13A8-B2E083414B7F0000 |date=2007-10-20 }} Што може да научиме од цунамито од декември 2004 во Индискиот Океан.
 
=== Слики и видео ===
* [http://www.archive.org/details/opensource_movies] 5 аматерски видео снимки од цунамито кое ги удри Шри Ланка, Тајланд и Индонезија на [[26 декември]] 2004.
* [http://www.afterthetsunami.org/''' „По цунамито“'''] Документарец на данскиот писател и фотограф Торстен Овергаард по цунамито во југоисточна Азија од [[26 декември]] [[2004]].
* [http://www.digitalglobe.com/tsunami_gallery.html Сателитски снимки од цунамито во Азиај во 2004 (претходно и после)] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20050103013221/http://digitalglobe.com/tsunami_gallery.html |date=2005-01-03 }}
* [http://www.crisp.nus.edu.sg/tsunami/tsunami.html Сателитски слики од области зафатени од цунами] Сателитски снимки со висока резолуција кои ги покажуваат ефектите на цунамито од 2004 на областите зафатени од цунамито во Индонезија, Тајланд и островот Никобар во Индија.
* [http://www.geophys.washington.edu/tsunami/general/physics/runup.html Компјутерски генерирана анимација на цунами]
* [http://nctr.pmel.noaa.gov/animate.html Компјутерски модели на анимации на вистински и симулирани цунами настани] од центарот за цунами истражување NOAA
* [http://www.geophys.washington.edu/tsunami/general/physics/characteristics.html Анимација на цунами од 1960 кое потекнува надвор од брего на Чиле]
* [http://www.forskning.no/Artikler/2006/juni/1149444923.73 Потеклото на едно цунами - анимација која покажува како преместувањето на континенталните плочи во Индискиот Океан ја содале катастрофата од [[26 декември]] [[2004]].] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110514180926/http://www.forskning.no/Artikler/2006/juni/1149444923.73 |date=2011-05-14 }}
* [http://archives.cbc.ca/IDD-1-75-1561/science_technology/earthquakes_and_tsunamis/ Дигитални архиви на CBC – Земјотресите и цунамите на Канада]
* [http://citizenxpress.com/blog/view/244/ 2ра годишнина од цунамито: Многу прашања остануваат неодговорени]
 
=== Фикција ===
* ''[[State of Fear]]'' ([[2004]]) на [[Мајкл Крајтон]] ги истражува [[ненамерна последица|ненамерните последици]] од човечката интервенција со силите на природата. [http://www.michaelcrichton.net/fear/index.html] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060821193737/http://www.michaelcrichton.net/fear/index.html |date=2006-08-21 }}
 
{{Физичка океанографија}}
29.743

уредувања