Лицинија Евдоксија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Јазична исправка, replaced: византискиот император → византискиот цар using AWB
с →‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар (3)
Ред 12:
| death_place = {{починал во|Цариград}}
}}
'''Лицинија Евдокија''' ([[422]] - [[462]]) била ќерка на [[византиски императорцар|византискиот цар]] [[Теодосиј II]] и [[Елија Евдокија]] и сопруга на [[Западна Римска империја|западноримскиот]] [[цар|император]] и [[Валентинијан III]].
 
Таа била внука по таткова линија на царот [[Аркадиј]] и [[Елија Евдоксија]], а по мајчина линија на Леонтиј, софист од [[Атина]].
 
На [[29 октомври]] [[437]] година во [[Цариград]] се омажила за западноримскиот императорцар [[Валентинијан III]]. Двајцата имале две ќерки, [[Евдокија (принцеза)|Евдокија]] и [[Плацидија (принцеза)|Плацидија]].
 
Во [[439]] година Евдоксија, со раѓањето на својата прва ќерка Евдокија, ја добила титулата [[Августа]].