Авети: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Систематика: Правописна исправка, replaced: претци → предци)
с (Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2))
* ''Rabienus'' <small>Gray, 1821</small>
}}
'''Аветите''' ({{lang-la|Tarsius}}) сочинуваат род на [[примати]] кој образува своја самостојнасамостојнo фамилијасемејство и инфраред. Родот на авети се дели на минимум 3 вида.
 
== Систематика ==
 
Порано аветите припаѓале на застарениот подред [[полумајмуни]], а денес се сметаат како едно од семејствата на [[сувоносни мајмуни]] (''Haplorhini''). Во [[еоцен]]от и [[олигоцен]]от постоела блискатаблиското фамилијасемејство ''[[Omomydae]]'' чии претставници ја населувале [[Евроазија]] и [[Северна Америка]]. Тие се сметаат за предци на аветите.
 
Во зависност од гледната точка, постојат од три до осум видови на авети. Додека пет од нив можат да се сметаат за подвидови, бесспорниот статус на вид им припаѓа на: