Иван Ингилизов: Разлика помеѓу преработките

Додаден 91 бајт ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
(нс)
 
с (Додадена категорија)
==Животопис==
 
Завршил педагошко училиште во [[Скопје]], учел историја и филозофија на универзитетите во [[Софија]] и [[Загреб]]. Бил учител во [[Струмица]], [[Горна Џумаја]], [[Скопје]] и [[Пехчево]]. Во [[Илинденското востание]] предводел чета во Струмичко, Радовишко и во Малешевско. По [[Првата светска војна]] бил пратеник во [[Народно собрание на Бугарија|Бугарското народно собрание]]. По [[9 септември]] [[1944]] г. бил уапсен и убиен заедно со други припадници на [[ВМРО]].
 
== Наводи ==
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ингилизов, Иван}}
[[Категорија:Македонски револуционери]]
[[Категорија:Апсолвенти на Софискиот универзитет]]