Мир: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Поим и историски развој: Правописна исправка, replaced: старите Римјани → Старите Римјани
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописно подобрување, replaced: 20 векXX век)
с (→‎Поим и историски развој: Правописна исправка, replaced: старите Римјани → Старите Римјани)
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија, без конфликти, толеранција, дијлог. Мирот е спротивно од конфликт. Постојат многу теории и дефиниции за мирот. Според некои, мирот претставува слобода без препреки, спокој, хармонија, несебичен чин на [[љубов]]та. Според други, мирот е внатрешно задовлство ведрина, а за трети, состојба без насилства и зла. Во најширока смисла на зборот, мирот е состојба на хармонија, без никакви конфликти не само помеѓу луѓето, туку и помеѓу и [[природа]]та.
 
Уште старитеСтарите Римјани се обидувале да го определат мирот. За нив мирот преставувал состојба без војни. Во седумдесеттите години од [[XX век]], се појавила [[хипи]]-културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на [[Виетнамска војна|војната во Виетнам]].
 
==Мерење на мирот==