Авети: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Систематика: Јазично подобрување, replaced: фамилиите → семејствата
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎Систематика: Јазично подобрување, replaced: фамилиите → семејствата)
== Систематика ==
 
Порано аветите припаѓале на застарениот подред [[полумајмуни]], а денес се сметаат како еднаедно од фамилиитесемејствата на [[сувоносни мајмуни]] (''Haplorhini''). Во [[еоцен]]от и [[олигоцен]]от постоела блиската фамилија ''[[Omomydae]]'' чии претставници ја населувале [[Евроазија]] и [[Северна Америка]]. Тие се сметаат за претци на аветите.
 
Во зависност од гледната точка, постојат од три до осум видови на авети. Додека пет од нив можат да се сметаат за подвидови, бесспорниот статус на вид им припаѓа на: