Разлика помеѓу преработките на „Магдалена Антова“

Додадени 4 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена)
 
== Животопис ==
 
Антова е родена во [[Куманово]] на [[20 јуни]] [[1920]] година. Таа како обична работничка шивачка била примена како член на [[СКОЈ]] во [[1939]] година. По фашистичката окупација на градот успеала да ослободи неколку заробени војници од војската на [[Кралството Југославија]], а со братот [[МатодиМетоди Антов|Методи]] прибрала поголемо количество оружје за потребите на МКМесниот комитет на КПЈ. Била борец на [[Карадачки партизански одред|Карадачкиот партизански одред]] (12-14 октомври 1941), кој по предавство бил опколен од бугарската војска и полиција во една селска воденица. Во битката Антова загинала заедно со повеќе свои соборци. Нејзината трагедија е во тоа што таа била издадена од сопствениот татко кој бил [[бугарофил]]. Поради овој настан и денес во Куманово се користи изразот „Антова несреќа“.<ref>Симо Младеновски, „Магдалена Јорданова Антова“, „Просвета“, XXV, 531-532, Скопје, 12, X 1981, 8.</ref>
 
Била борец на [[Карадачки партизански одред|Карадачкиот партизански одред]] (12-14 октомври 1941), кој по предавство бил опколен од бугарската војска и полиција во една селска воденица кај Белановце. Во битката Антова загинала заедно со повеќе нејзини соборци. Нејзината трагедија е во тоа што таа била издадена од сопствениот татко кој бил [[бугарофил]]. Поради овој настан и денес во Куманово се користи изразот „Антова несреќа“.<ref>Симо Младеновски, „Магдалена Јорданова Антова“, „Просвета“, XXV, 531-532, Скопје, 12, X 1981, 8.</ref>
 
Во нејзина чест едно [[ОУ „Магдалена Антова“ - Куманово|кумановско основно училиште]] го носи нејзиното име.
{{DEFAULTSORT:Антова, Магдалена}}
[[Категорија:Луѓе од Куманово]]
[[Категорија:Учесници во НОБ]]
[[Категорија:Македонски партизани]]
[[Категорија:Македонски комунисти]]
6.288

уредувања