Авети: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 1 година
с
Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
[проверена преработка][проверена преработка]
(правопис - сивкав)
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
== Општи одлики ==
 
Аветите се мали животни, нивниот раст достигнува од 9 до 16  cm. Имаат гола опашка долга 13 до 28  cm. Тежината се движи од 80 до 160 g. Особено се препознаваат по долгите задни екстремитети, крупната глава способна да се завртува за речиси 360°, но и по добриот слух. Нивните прсти се многу долги, ушите се округли и голи. Меките влакна имаат кафеав или сивкав отсјај. Меѓутоа, како најкарактеристична одлика се јавуваат големите [[Око|очи]] со дијаметарпречник од 16  mm. За човекот, очите на аветите се големи колку јаболки.
 
== Екологија и биогеографија ==
=== Однесување ===
 
Аветите се активни главно ноќно време. Тие живеат на дрвјата во шумите, криејќи се дење во густата вегетација. Можат многу лесно да ги искачуваат дрвјата, а со задните нозе скокаат и неколку метри. По правило, аветите живеат во парови, а понекогаш во мали групи.
 
=== Исхрана ===
 
Како основна храна за аветите се јавуваат [[инсект]]ите, но меѓу нив има и такви кои јадат мали `рбетници. Ова се единствените примати кои се исхрануваат исклучиво со животинска храна. На ден аветите можат да изедат храна која сочинува 10% од нивната телесна тежина.
 
=== Размножување ===