Југотон: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историјата: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: официјална веб-страница → официјално мрежно место)
с (→‎Историјата: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
 
== Историјата ==
Југотон е основана [[10 јули|на 10 јули]] [[1947|1947 година]] во [[Загреб]]. Првата плоча е издадена истата година, сингл со каталошки број J-1001, кој содржани две [[Далмација|далматински]] песни „Ти твоји зубићи“ и „Један мали бродић“ изведени од групата "Zagreb Male Quinteta"<ref name="GJ"/> . Во тоа време, Југотон исто така произведуваше прехранбени производи и козметички пакувања, а целото име беше „Фабрика за грамофонски плочи и додатоци, и галантерија од пластика“. Веќе во првата година од своето постоење беа произведени 33.000 грамофонски плочи. Помалку од една деценија подоцна, во [[1956|1956 година]], асортиманот се пополнува со грамофонски плочи од винил ( [[Грамофонска плоча|ЛП-]] плоча со дијаметарпречник од 25 [[Сантиметар|сантиметри]]), а истата година ги објави своите први записи со народна музика и првата солистичка плоча со поп-музика, насловена „Ви пее Иво Робиќ“.
 
Југотон исто така ги потпиша своите први договори за лиценца со странски издавачки куќи, и почна да објавува албуми од странски музичари, вклучувајќи ги [[Елвис Пресли|Елвис Присли]], [[Битлси]], [[Ролинг стоунс|Ролинг Стоунс]], [[Мадона (пејачка)|Мадона]], [[U2|U-2]], [[Дејвид Боуви]], Јуритмикс, Кејт Буш, [[Крафтверк]], [[Queen|Квин]], [[Deep Purple]], [[Пинк флојд]] and [[Iron Maiden]] .