Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

с
→‎Моторизирано искачување: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Западната полутопка → западната полутопка (2), Јужната полутопка → јужната полутопка)
с (→‎Моторизирано искачување: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
Охос дел Саладо е популарна планина за обиди да се достигне највисоката надморска височина на копнeно возило.
 
Моменталната рекордна висина за возило со четири тркала била поставена на [[21 април]] [[2007]] од страна на чилеанското дуо Гонзало Браво и Едуардо Каналес Моја. Достигнувајќи 6,688 метри надморска височина со модифициранизменет Сузуки Самураи, дуото го победил претходниот рекорд од 6,646 метри кој бил поставен на [[13 март]] [[2007]] од германецот Матијас Јешке<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.streetdirectory.com/travel_guide/54035/car_focus/matthias_jeschke_set_new_high_altitude_world_record_aboard_.html|title=Matthias Jeschke Set New High Altitude World Record Aboard |publisher=streetdirectory.com|work=Editorials|accessdate=November 9, 2017}}</ref>.
 
Јешке моментално го држи рекордот за висока надморска височина за камиони достигнувајќи висина од 6,675 метри (21,899 стапки) со камионот „Мерцедес-Бенц Зетрос“ на [[6 март]] [[2015]] година. Ова е исто така светски рекорд за дизел мотор<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://truckworldrecord.wordpress.com/author/extremeventsmj/|title=Truck World Record |publisher=Extreme Events|work=Truck World Record|accessdate=November 9, 2017}}</ref>.