Киргиски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Писмо: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Ситe → Сите)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
'''Киргискиот јазик''' (''кыргыз тили'', {{lang|ar|قىرعىز تىلى}}, ''kyrgyz tili'') е [[Туркиски јазици|туркиски јазик]] кој е службен јазик во [[Киргистан|Република Киргистан]], покрај [[руски јазик|рускиот]]. Генетички, киргискиот јазик е сроден со [[алтајски јазици|алтајските јазици]], но сепак киргискиот јазик е сроден и разбирлив со околните туркиски јазици.
 
Киргискиот јазик го зборуваат околу 4 милиони луѓе во Киргистан, но и во околните [[Народна Република Кина|Кина]], [[Авганистан]], [[Казахстан]], [[Таџикистан]], како и во киргиската дијаспора во [[Турција]], [[Узбекистан]], [[Пакистан]] и [[Русија]]. Првично, киргискиот јазик се пишувал со [[Униформирана турска азбука|униформираната турска азбука]]<ref>Kyzlasov I.L. ''"Runiform scripts of Eurasian steppes"'', Eastern Literature, Moscow, 1994, pp.80 on, ISBN 5-02-017741-5, with further bibliography</ref>, која постепено била заменета со модифициранотоизменетото [[персиско писмо|персиско-арапско писмо]]. Персиско-арапското писмо се користело до средината на [[20 век]], кога за еден доста краток период се вовела [[латиница]]та, но таа била заменета со [[кирилица]]та за време на [[Сојуз на Советските Социјалистички Републики|СССР]]. Денес, кирилицата останала доминантно писмо за запишување на јазикот. Кога Киргистан станал независен во државата имало движење за замена на кирилицата со латиница, но тоа до денес не се остварило.
 
==Писмо==